שינוי בתפישה של הפצת פונטים ברשת

טיפוגרפיה היא תחום משונה – מדובר על אותו תת תחום של עיצוב ויזואלי שאחראי על איך אותיות נראות, איך לעשות אותן קריאות, יפות, ייחודיות ומהנות. איך לאזן בין משקלים, מרווחים בין אותיות, תוך שמירה על יחס לרווח בין השורות.

בזמן שאת הציבור הרחב התחום לא ממש מעניין (כך יעיד כל מי  שאי פעם הדפיס מסמך בגופן בעל מרווחים קבועים, או קיבל מייל בפונט David גודל 24 בצבעים משתנים), מי שמבין בטיפוגרפיה לוקח את העניין ממש ללב. יורק על הרצפה בבוז כשהוא רואה שמשתמשים באריאל במקום בהלווטיקה, רותח מזעם כאשר איקאה מחליפים את הגופן בקטלוג שלהם מFutura לVerdana, שולח לחבריו קישורים לסרטונים מצחיקים שהנושא שלהם הוא פונטים בלבד, ולאחר מכן הולך לראות בקולנוע סרט באורך מלא על Helvetica.

כמו כל סוגי המדיה, גם הטיפוגרפיה ספגה סטירה מצלצלת בעידן האינטרנט. פעם זה היה פשוט – רצית גופן, בחרת אותו מהקטלוג, בית היציקה שלח לך ארגז עם כמות מספקת של אותיות, אותן הפועלים שלך סידרו על גבי מכבש הדפוס, ובסופו של תהליך היה לך עיתון, עלון או פשקוויל מעוצב כרצונך.

היום, עבור אותו תהליך, עליך לעבור תהליך קל בהרבה: צריך להוריד את הגופן, לפתוח תוכנת עיבוד תמלילים, לכתוב, ללחוץ על "הדפס". החסם על הפרת זכויות היוצרים של בית היציקה פתאום קל בהרבה, ויצרני הגופנים מזועזעים.

– – – –

במאמרו בעל הכותרת "Fuck The Foundries" מחודש אפריל השנה, מציין מארק פילגרים (אדם שאת מעלותיו קצרה היריעה מלפרט כאן) עובדה שעל יצרני הגופנים להפנים – בזמן הממש ממש קרוב, שעבור מי שמשתמש בפיירפוקס 3.5 או ספארי, או דפדפן אחר שבנוי לפי הצעות התקנים המתקדמים של HTML5 זה עכשיו, תהיה לאתר אינטרנט את האפשרות לשלוח לדפדפן גופנים – בדיוק באותו אופן שהוא שולח תמונות, סרטים וקטעי אודיו, קוד ג'אווהסקריפט והוראות עיצוב.

עד היום, מי שרצה לשלוט על איך נראות האותיות באתר שלו, נאלץ לבחור בין מספר אפשרויות.

האחת – לבקש מהמבקר באתר לצאת להפסקה קצרה, להוריד גופן, להתקין אותו במערכת ההפעלה ולהפעיל מחדש את הדפדפן. זה לא תפס עבור התאמה אישית, אך רוב משתמשי לינוקס למעשה מורידים את הגופנים של מיקרוסופט (חבילת msttcorefonts) כדי לראות ברשת עברית שלא נראית כמו כתב יתדות.

השנייה – שיטת Embedded OpenType של מיקרוסופט, החל מגרסת אקספלורר 4. התיאור נשמע בהחלט מתאים למשהו שמיקרוסופט עושה: אם גופן לא סומן על ידי מייצרו כ"אינו ניתן להטמעה", אזי ניתן ליצור ערבול בין דף הhtml לבין הגופן וקובץ הcss של העיצוב, כך שנוצר קובץ גופן שיעבוד באקספלורר עבור אותה כתובת איננטרנט מסוימת.
זה בסדר אם לא שמעתם על זה, ועוד יותר בסדר אם לא ראיתם את זה בפעולה.

השלישית – ליצור קובץ תמונה על המחשב של המעצב, עם הגופן הרצוי, ולהדביק את התמונה. זה "עובד", זה "נראה טוב", וזה קיים בכמעט כל אתר אינטרנט בעולם (כולל זה שלי).
המגרעות השימושיות אינן ברורות מיידית – לפחות למי שלא נעזר בתוכנה לקריאת מסך כדי לגלוש באינטרנט. את מגרעה זו ניתן (וחובה, לפי התקן) לעקוף על ידי שימוש בתגית alt.
כמובן שגם לא ניתן לסמן ולהעתיק את הטקסט המדובר.
המגרעות העיצוביות עוד יותר נסתרות:

 • האותיות אינן גדלות כראוי כשמגדילים את הגופנים במערכת או בחלון הנוכחי (עבור בעלי קשיי ראייה, או מסך בעל רזולוציה גדולה במיוחד).
 • מערכת התצוגה של המשתמש אינה מחילה על האותיות את הכללים שהיא מחילה על אותיות אחרות, דוגמת subpixel smoothing.
 • כשמדפיסים את העמוד, ניתן לראות פיקסול על האותיות המצולמות.

בימינו אנו, ניתן לשלוח לדפדפן את הגופן בפורמט TTF, שאין עליו הגבלות דיגיטליות מלאכותיות, והוא יוצג כראוי אצל המשתמש. (הדגמה)

ניתן לסמן ולבחור את הטקסט המקווקו.

ניתן לסמן ולבחור את הטקסט המקווקו.

– – – –

השבוע, ג'ייסון קוטקה פרסם בבלוג שלו קישור לפוסט בבלוג של Typekit, המתאר איך הם מגישים פונטים לדפדפן.

Typekit תספק בבוא העת שירות הגשת פונטים – אדם הכותב טקסט בדף אינטרנט לא יצטרך להעלות את הקובץ של הפונט לאתר, להחדיר קישור לפונט בקובץ העיצוב, וכן הלאה, אלא פשוט לכלול את שורת הקוד שטוענת את הפונט מהשירות של Typekit.

קוטקה התפעל מאוד מהשיטות שהם נוקטים ל"הגנה" על הגופנים שהם מגישים, וכינה אותם "דברים די מתוחכמים".

שיטות ההגנה שלהם הן:

 • בדיקת referrer למניעת hotlinking
 • שימוש בשמות קבצים חסרי משמעות ומלאי ג'יבריש
 • החדרת הפונט המקודד לתוך הcss
 • ציון תנאי הרשיון באופן חד וברור
 • שליחת רק האותיות הרלוונטיות לדף הנטען
 • פיצול הפונט למספר חלקים, ואיחודם לאחר מכן

בהתחלה לא הבנתי – חשבתי שקוטקה צוחק עליהם. שיטות "הגנה" אלה הן שטותיות, טפשיות ולא אפקטיביות במאום מבחינת אבטחת המידע. כל מי שמבין באינטרנט יודע שאין כאן הגנה בכלל. אפילו לא קצת.

– – – –

ואז נפל האסימון – הם יודעים שזו לא הגנה. הם גם מודים שזו לא הגנה. מה שזה כן עושה זה מספר דברים:

ראשית, זה מונע שימוש מקרי בקובץ – מקרים רבים של הפרת זכויות יוצרים באינטרנט של תמונות, מקורם בחיפוש בגוגל תמונות, העתקה והדבקה. זו הדרך הקלה והמהירה להשיג תמונה, וגם אני חטאתי בכך לבושתי לא פעם. (ראו מקרה תמונת ירושלים של רומן קרימן שנגנבה על ידי ש"ס בנסיבות דומות).
כאשר אין קובץ פונט נפרד, אין סכנה שזה יקרה לגופן.

בנוסף, שכבות ההסתרה הרבות מביאות לכך שמי שלוקח את הקובץ, לוקח אותו בידיעה מלאה שהוא לוקח פרי אסור. שעל הדשא הזה אסור לדרוך. בחוף זה אין לשחק במשחקי כדור. בקר בשטח. כאן מוקשים.

ויותר חשוב מהכל – זה לא משנה שכל מי שמבין באינטרנט יודע שאין כאן הגנה אמיתית, מפני שכפי שניתן לראות מהדברים שמארק פילגרים ציטט בפוסט שלו ("מה שעלינו לעשות הוא להכניס טבלה של הרשאות לכל פונט"), יצרני הפונטים לא מבינים באינטרנט. אפשר לערבב אותם עם קצת קשקושים על קידוד base64, פיצולים ורשיונות, ומיד נפתרת הבעיה האמיתית שהיתה עד עכשיו עם הצגת פונטים ברשת – לא היו יצרני פונטים שהרשו להשתמש בפונטים שלהם ברשת.

אם Typekit באמת יצליחו לשכנע יצרני גופנים מובילים להגיש פונטים דרך המערכת שלהם, בזמן שתמיכת הדפדפנים בגופנים אלה תתגבר ותתרחב, אז באמת הגענו לעידן חדש של הצגת אותיות ברשת.

ואלה כבר עניינים די מתוחכמים. הרשת הולכת להיות מקום הרבה יותר טוב. למי שמבין בטיפוגרפיה.

Tags: , , ,

 1. יואב פרחי’s avatar

  אחלה פוסט – תודה.

  אפשר לראות דוגמא של TypeKit בפעולה כאן: http://p2theme.com

  הגב

  1. מרק ק.’s avatar

   המממ, יותר מדי טעויות עובדתיות מכדי לתקן, אבל הנקודה הבסיסית היא שבסופו של דבר אם אף אחד לא ירצה ליצור פונטים לרשת אז לא יהיו פונטים כאלו.

   יצירת פונטים היא ענף איזוטרי של עיצוב ומהניסיון שלי לא כל מי שיודע להפעיל פוטושופ וליצור מספר איורים נחמדים יודע לעצב אתר, ולא כל מי שעיצב שמעצב אתרים יודע גם לעצב אתר יפה ושימושי. תמשיך את הגישה הזו וכמה מפתחי פונטים תקבל?

   אני מניח שלאתרים באנגלית זה פחות חשוב כי כשיש לך מליארד אנשים שדוברים את השפה ודאי יהיו מספיק מפתחי פונטים שיוכלו לעצב פונט במחיר סביר, אבל כמה מפתחי פונטים קיימים שיכולים לפתח פונט בעברית? וכמה מהם יכולים ליצור פונט שמתאים לקריאה במחשב?

   אם המצב יהיה כזה שפונט לרשת יכול להמכר רק פעם אחת, אז רק הגופים הגדולים יוכלו להרשות לעצמם שימוש בו. בשביל סכומים שלא מכסים את עלות העבודה, למעצבים יהיה כדאי יותר להמשיך לפתח פונטים רק ל"דפוס" (רק ההערה על הברזלים מוכיחה שמארק פילגרים לא מבין על מה הוא מדבר, כבר לפחות 20 שנה, עוד לפני היות האינטרנט, שבדפוס לא עובדים עם גלופות).

   בסופו של דבר אם לאותם בתי עיצוב גדולים לא יהיה משתלם ליצר פונטים לרשת, פשוט לא יהיו כאלו ולא משנה כמה מארק פילגרים ירקע על הריצפה. אבל זה יפה מצידו להסביר שאנשים אחרים לא מבינים כלום בעסק שלהם והוא מבין טוב מהם. אם לא יגיעו לנקודה של שיווי משקל בין כל האינטרסים השונים, יוכלו גם להכתב עוד שלושים תקנים אבל עדיין לא יהיו פונטים יחודיים באתרים.

   הגב

   1. צפריר’s avatar

    תקן לי, אפילו במייל.

    אני רחוק מאוד מלהיות מומחה במשהו בנושא – אני בעיקר צופה מהצד.

    (אלא אם כן אתה מחשיב דברים כמו זה שקראתי לזה הטמל 5 כטעות)

    הגב

    1. מרק ק.’s avatar

     זה פשוט לא היה שייך לנקודה שלך אז לא היה ממש חשוב, אבל אם אתה מתעקש….

     font-face נדמה לי שייך לcss 2.1

     ניתן לטעון פונטים כחלק מהדף עוד מלפני אקספלורר 6. הכלי להמרת פונטים TTF לפורמט EOT של מיקרוסופט הוא חינמי. הפורמט עצמו לא ממש מכיל DRM, אלא אם אתה מחשיב שזה שכתוב בקובץ לאיזה אתר זה שייך יכול להחשב בDRM.
     מבחינה מעשית לגבי מעצב האתר, בונה האתר והגולש אין כמעט הבדל בין EOT לשליחת TTF מלא.

     הענין של הEOT רק מדגיש את הנקודה שלי. הEOT קיים כבר עשור ולמרות הדומיננטיות של האקספלורר אנשים לא משתמשים בו (אם תוריד את הכלי שלו תראה בקלות שגם מייקרוסופט הפסיקו להאמין בפורמט הזה, הוא נראה כאילו שלא עודכן ב8 שנים האחרונות).

     בנוסף הבעיה של הפונטים היא הרבה יותר מורכבת מזו של תמונות. תמונה נראית אותו דבר בכל שפה, אבל פונט צריך להיות בנוי לתמיכה בשפה בשביל שהתוצאה תראה טוב. אם אתה משלב בבלוג שלך עברית ואנגלית אז לא תוכל להסתפק בפונט חינמי באנגלית אלא תצטרך גם פונט שבנוי בדיוק לפי אותם עקרונות.
     לך לדוגמא של יואב ובעזרת פיירבאג תחליף את אחד מהטקסטים עם הפונט המיוחד לעברית. מה נראה לך שתקבל?

     הגב

     1. צפריר’s avatar

      פלטת מקלדת. התכוונתי לאקספלורר 4.

      הגב

     2. shimi810’s avatar

      בכל תמונת TTF אפשר לעשות אותו הדבר אם נמצא בו טקסט?
      זה נשמע דבר מאוד מעניין!

      הגב

     3. גדי’s avatar

      פוסט נחמד ביותר…

      הגב

     4. חיים’s avatar

      תודה. ממש אהבתי לקרוא.

      הגב

     5. שחר’s avatar

      סקירה מקיפה ומעניינת ולגבי הסיבות לשיטות ההגנה המתוחכמות של טייפקיט, הרשה לי להציע אחת נוספת:
      אולי הם בקמפיין סמוי להראות כמה הם מסכנים וזקוקים להגנה ומחכים שמישהו ירים את הכפפה? או את הפונט…

      הגב

     6. חניתה’s avatar

      תודה, סקירה מעניינת

      הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite