המשמעות של וורדפרס 2.8

גרסת וורדפרס 2.8 ששוחררה אתמול מביאה איתה חידוש חשוב שמשנה את כללי המשחק בכל מה שקשור לתבניות – התקנה של תבניות מממשק הניהול של המערכת.

המשמעות היא שמפתחי תבניות יכולים להעלות את התבניות שלהם לספרייה של וורדפרס, ומשם כל משתמש וורדפרס יכול להתקין את התבנית מבלי לדעת מה זה קובץ, איך מתחברים בSSH, ומה ההבדל בין זיפ לטאר ג'י זי.

הקאץ' הוא שכדי להיכלל בספרייה של וורדפרס, על תבנית לעמוד במספר כללים, החשוב ביניהם הוא רשיון השימוש – חייב להיות רשיון תואם GPL.

– – –

מפתח של תבנית שמשחרר אותה תחת רשיון תואם GPL אינו יכול:

 • לאסור על הפצה מחדש של התבנית שלו
 • לאסור על יצירת יצירות נגזרות, כגון תרגומים
 • לחייב משתמשים בתבנית להציג קישור לאתר שלו

והמשמעות של זה היא ענקית.

כבר שנים שקיימים דיונים בנושא "קישור למפתח התבנית – על מה ולמה". מפתחי (ומתרגמי) התבניות טוענים בלהט שהתבנית מייצגת שעות רבות של עבודה, שיש בה אמנות, אומנות ויצירתיות, והמעט שיכול המשתמש לעשות זה לקשר בחזרה למי שטרח.

מהצד השני יש הטוענים שבלוג וורדפרס שעומד באינטרנט נשען על כתפי רבים, על וורדפרס, על לינוקס (שמורכבת עצמה מאלפי תת מאמצים כבירים מאת אנשים פרטיים), על mySQL, על PHP, על apache, על עשרות תוספים המותקנים במערכת – ומכולם, היחיד שזוכה לקישור שאסור להסירו הוא מפתח התבנית.

כעת על מפתח תבנית לשאול את עצמו – האם אפרסם ברשיון המגביל את המשתמשים שלי, ואיקנס בחשיפה נמוכה וחסם התקנה גבוה, או האם אשחרר ברשיון חופשי, המאפשר ליצירה שלי להתקיים ולהתפתח הן על ידי קלות ההתקנה, והן על ידי מתן מלוא האפשרויות לקהילה לעזור ולהשתתף בפיתוח התבנית.

– – –

מעניין לראות גם איך ישתלב במערכת החדשה עניין הלוקליזציה. רובם המוחלט של התרגומים של תבניות אינם מגיעים בחזרה למפתח המקורי.

כדי להקל על המשתמש הישראלי, על קהילת מתרגמי התבניות הישראלית לעבור באופן מלא לתרגום "נכון" – באמצעות קבצי rtl.css ובאמצעות תרגום מחרוזות של gettext – כמובן שעל מפתחי התבניות ברחבי העולם מצידם לעטוף את כל מחרוזות הטקסט שלהם כך שניתן יהיה לתרגם אותן. הדוגמה הכי טובה שאני יכול להציג כרגע היא תבנית P2 של אוטומטיק, שמגיעה עם עברית מהקופסה, ומי שיתקין אותה מוורדפרס בעברית 2.8, יקבל תבנית עברית בקליק אחד.

http://wordpress.org/development/2009/06/wordpress-28/

Tags: , ,

 1. יהונתן’s avatar

  [עוף טופיק, אתה חייב לסדר את הטאבינג של התגובות]

  [עוף טופיק, P2 לא ממש מגיעה עם עברית מהקופסא, אלא יותר לכיוון עברית אחרי שדופקים את WP-Config]

  בכל מקרה, זה צעד חשוב אך בעייתי מבחינת הקרדיט, וGPL לא בדיוק שולל את הקרדיט במיוחד כי הרשיון קובע כי :

  An interactive user interface displays “Appropriate Legal Notices” to the extent that it includes a convenient and prominently visible feature that (1) displays an appropriate copyright notice, and (2) tells the user that there is no warranty for the work (except to the extent that warranties are provided), that licensees may convey the work under this License, and how to view a copy of this License. If the interface presents a list of user commands or options, such as a menu, a prominent item in the list meets this criterion.

  כלומר [ושוב, זו לא הפרשנות היחידה אלא פרשנות סבירה], יש צורך להציג את הCopyright notice שאומר גם מי כתב את היצירה [שאגב, נוגד את החוק הישראלי שקובע שלא תהיה זכות יוצרים בקוד תוכנה] וגם מונע מלהשתמש בתמונות ששוחחרו תחת CC בתבניות.

  הגב

  1. צפריר’s avatar

   מעניין מאוד, לא חשבתי באמת על עניין התמונות.

   לגבי הקטע שציטטת, נראה כאילו הוא מדבר יותר על חלון About מאשר הודעה בכל חלון של התוכנה. בהשאלה לאתר אינטרנט, הייתי מציע עמוד קרדיטים, יותר מאשר לינק בתחתית כל דף באתר.

   בכל מקרה מדובר שם על "Appropriate Legal Notices", מה שלהבנתי אינו מחייב קישור, אלא רק קרדיט.

   [לגבי P2, התקנתי כבר שתיים כאלה, בלי לעשות שום דבר מיוחד חוץ מלהתקין וורדפרס עברית של רי"ה ואת התבנית. איזה דפיקה נאלצת לעשות לconfig?]

   הגב

  2. שרית’s avatar

   אני לא בטוחה לגמרי בכל שלבי המרת תבנית לתומכת gettext.
   מכיר מדריך טוב?
   או שאולי אתה מתכוון לכך שיוצרי התבניות צריכים מלכתחילה ליצור כך את התבניות?

   הגב

   1. צפריר’s avatar

    (English answer for directinality)

    A theme author needs, any time he writes a string, instead of writing:

    <h2>About</h2>

    Needs to write:
    <h2><?php _e("About") ?></h2>

    הגב

   2. הבלוג של כיף פה’s avatar

    אין ספק אחלה של פוסט ואחלה של בלוג,
    מחכה לעוד…בהצלחה בהמשך יקירי!

    הגב

   3. חתול’s avatar

    גם לפי הכללים של וורדפרס.אורג מותר למפתח להוסיף קישור אליו בתחתית התבנית.
    אולי מותר למחוק את הקרדיט לפי הרשיון אבל זה לא נחשב מעשה מנומס.

    גם כל המתרגמים לעברית מציבים קרדיט בתחתית ומשתמשי התבנית נמנעים מלמחוק אותו.
    וכמובן שאני אברך על תבניות שיבנו כמו שצריך עם קובץ rtl ומחרוזות בקובץ gettext.

    הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite