כרום – הדפדפן של גוגל

זירת הדפדפנים מצטופפת – בעוד חלק משמעותי מהעולם עדיין משתמש באינטרנט אקספלורר 6, שמקורו בתחילת שנות האלפיים, חלק אחר מנסה להביא את הקידמה, וזאת באמצעות פיירפוקסאופרהספארי, ואינטרנט אקספלורר בגרסאותיו החדשות, אשר מחקות את הישגי הדפדפנים הקודמים.

גוגל, שתלויה תלות מקסימלית בדפדפנים, כדי שיחברו את המשתמשים לשירותיה, כנראה לא מרוצה מקצב הפיתוח של הדפדפנים, ופיתחה דפדפן כפי שהיא מעוניינת שיהיה למשתמשים.

את ההשקה הם תכננו למחר, באמצעות משלוח חוברת קומיקס בת 38 עמודים, המסבירה פרטים טכניים שללא ההמחשות הויזואליות, היו משעממים מאוד לצרוך.

אנסה לתת את הפרשנות שלי:

פיתוח יישומי רשת למגוון דפדפנים

פיתוח יישומי רשת למגוון דפדפנים

לא ברור כרגע אם יש איזשהו מודל עסקי מאחורי הדפדפן – לא סביר שהם ישחקו מלוכלך וידביקו לנו פרסומות בכל מיני מקומות לא צפויים – לכן צריך להסתכל על הדפדפן כחלק מסכימה יותר רחבה.

גוגל חיה ברשת – יש לה את החלק הישן והמבוסס של החיפוש, על הפרסומות שלצדדיו, ויש לה את החלק החדש, הנסיוני, המאתגר – יישומי הרשת. שם, בג'ימייל, בגוגל רידר, ובגוגל דוקס, גוגל מחפשת את הדריסה, את הכניסה לעולם שנשלט על ידי יישומים שולחניים – והיא נתקלת במגבלות.

אותן מגבלות שמתוארות בפריים למעלה – פיירפוקס שלוש מריץ ג'אווהסקריפט מהר מאוד, עד כדי כך שאפשר להפעיל תכונות מתקדמות ביישומי הרשת, מבלי לתקוע את הדפדפן לעשרים שניות בכל פעם שרוצים לחבר שתי עמודות בגליון נתונים. אבל אי אפשר ליישם תכונות מסובכות במיוחד ביישומי הרשת, מכיוון שחלק גדול מהמשתמשים גולשים בדפדפן שייתן להם חווית שימוש נוראית.

יישומי רשת מודרניים מכבידים על מנוע הג'אווהסקריפט

יישומי רשת מודרניים מכבידים על מנוע הג'אווהסקריפט

האם גוגל מנסים לרמוס את השוק? מסופקני.

הדפדפן משוחרר בקוד פתוח, וגוגל מעודדים את מפתחי שאר הדפדפנים לקחת מה שהם רוצים (כמובן שמייקרוסופט לא יכולה להשתמש בקוד של גוגל, עקב סגירות הקוד של אקספלורר בפרט ומוצרי מייקרוסופט בכלל).

קחו מה שבא לכם, תעשו מה שאתם רוצים

קחו מה שבא לכם, תעשו מה שאתם רוצים

לתפיסתי, אפילו בגוגל אף אחד לא מצפה שהדפדפן שלהם יתפוס נתח שוק רציני. פשוט יותר קל להם להוציא דפדפן מוגמר שעובד, מאשר להתחיל לשכנע מישהו במוזילה/וובקיט לבנות מחדש חצי דפדפן.

כאן למעשה גוגל קמים ואומרים YOURE DOING IT WRONG מצד אחד במרומז, וLET ME SHOW YOU HOW ITS DONE במפורש מהצד האחר.

חשוב לנו להניע את כל הרשת ביחד, לא בהתגנבות יחידים, כדי שכולנו נוכל כבר לכתוב יישומי רשת נורמליים ולא לדאוג על מה עובד איפה

חשוב לנו להניע את כל הרשת ביחד, לא בהתגנבות יחידים, כדי שכולנו נוכל כבר לכתוב יישומי רשת נורמליים ולא לדאוג על מה עובד איפה

עכשיו מעניין לראות איך ציבור המשתמשים יגיב מחד, איך ציבור המפתחים יגיב מאידך, והאם נשתחרר כבר מהסד הנורא ששמו אקספלורר 6.

– – –

כל התמונות אוירו על ידי סקוט מקקלאוד על פי טקסט מאת צוותי הפיתוח של גוגל, ומובאות ברשיון CC-BY-NC-ND. התמונות עובדו קלות כדי להתאים לרוחב העמוד.

Tags: , ,

 1. ישראל’s avatar

  אם אני מבין נכון את המשפט "The don't even have to share patches" אז גוגל ישחררו את הקוד ברישיון חופשי מספיק כך שגם מייקרוסופט יוכלו לשלב אותו באקספלורר. לא שהם יעשו את זה.

  הגב

 2. צפריר’s avatar

  אני לא מתיימר להציע יעוץ משפטי על בסיס קומיקס, אבל להבנתי קוד פתוח הוא GPL עד שלא הוכרז אחרת.

  ואתה יודע מה, אם מייקרוסופט לוקחים קוד מגוגל בשביל אקספלורר, זה עדיין FAIL רציני.

  הגב

 3. צפריר’s avatar

  עדכון – רשיון BSD.

  הגב

 4. איתן יריב’s avatar

  הדבר היפה בכרום הוא העובדה שעם מחשב חזק יחסית הוא לא קורס (לכל TAB ניהול זיכרון עצמאי) כך שלעיתים רחוקות אנו נזקקים לפיטשר שיחזור המידע

  הגב

 5. דורון’s avatar

  כמו רבים אחרים מאוד התלהבתי מהדפדפן של גוגל מחד
  אבל מנגד לא הבנתי למה הם שילבו בו את המקסימום המתבקש
  אבל אחרי שקראתי את הדברים שכתבת כאן
  הכל פתאום מתבהר,
  גוגל לא באמת רוצים לכבוש את שוק הדפדפנים, הם בכוונה לא מפתחים את כרום עד הסוף כי הם כן רוצים שבסופו של דבר אנשים יירצו לחזור לדפדפן הקבוע שלהם
  והשאיפה שלהם היא באמת קודם כל פשוט לדחוף ולהאיץ בדפדפנים הקיימים כך שיתאימו למוצרים המתקדמים שלהם כרגע, וגם למוצרים אחרים שהם מתכננים כנראה בעתיד הלא רחוק

  בקיצור סחטיין!, כל הזמן לא הבנתי את זה ופתאום הכל הסתדר לי
  מאוד מסכים עם מה שכתבת כאן

  הגב

 6. Drazick’s avatar

  הדפדפן הזהז זה פשוט קומפיילר ג'אווה סקריפט.
  זה כל מה שגוגל צריכים. חלון שמריץ ג'אווה סקריפט.

  הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite