מסע בזמן על מסך הכסף – וניתוח בהתאם של מ.ק. 22

באתר האינטרנט "בעיות בזמן" ("Temporal Anomalies in Time Travel Movie unravels Problems in Time") אדם בשם מ. ג'וזף יאנג מנתח מסעות בזמן כפי שהם מוצגים בסרטים פופולריים.

תאוריית הזמן שלו מבוססת, אם כי לא חסרת חורים, והוא מציב כל סרט לתוך התיאוריה שלו, ומאתר בעיות כשהן קיימות.

לדוגמה, בסרטי "המחסל", הוא מסיק שהסרט הראשון מתחיל לאחר ששני מסעות בזמן כבר בוצעו.

(בשלב זה אציין כי לאדם נורמלי בעל עיסוקים כלשהם אין אפשרות לקרוא את כל הטקסט באתר ההוא. לי, לעומת זאת, יש כתשע שעות ביום להעביר, ולכן הורדתי את כל תוכן האתר למחשב שלי, ואני קורא בו כבר במשך מספר ימים.)

אשתמש באותם כלים כדי לנתח את פרק 5 של מ.ק. 22, סדרת האנימציה המעולה של אסף הראל, ירון ניסקי ודורון צור, העוסק במסע בזמן. יש לציין שמחוסר אמצעים בסיסיים, כגון עותק של פרק 5 של מ.ק. 22, ניתוח זה ייכתב מהזכרון, וסביר להניח שלא יהיה שלם ומדוייק.

תקציר:

בתקציב משרד הבטחון מתגלה פער של מיליארד שקלים. בעוד שר הבטחון עומד המום בלשכתו, האחראים על פיתוח מכונת הזמן של מדינת ישראל מתקשרים להודיע לו שהניסוי הראשון עומד להתחיל, ובתוך כך מתברר שתקציב פרוייקט מכונת הזמן הוא מיליארד שקלים, ועל כן מבוטל על המקום.

מכונת הזמן מועברת לאחסון בבסיס מ.ק. 22, שם ישמרו עליה שולמן וחנוכה, האפסנאים החביבים, שלמרות הפקודה המפורשת לא לפתוח את הקופסה המסומנת "סודי ביותר", פותחים אותה ומגלים את מכונת הזמן, דבר שגורר זימון למשפט.

על מנת להתחמק ממשפט, מחליטים השניים לחזור חמש דקות אחורה בזמן, ולהזהיר את עצמם שלא לפתוח את מכונת הזמן.

זוהי כמובן תוכנית בעייתית – לו תצליח תוכנית זו, ואכן שולמן וחנוכה של חמש דקות קודם לא יפתחו את מכונת הזמן, הרי שייתקיימו בו זמנית שני שולמנים ושני חנוכה.

על פי חוקיו של מ. ג'וזף יאנג, דבר כזה לא יכול להתקיים, מפני שלו לא יפתחו את מכונת הזמן, לא תהיה להם סיבה לחזור אחורה בזמן, ואז יפתחו את מכונת הזמן, ויצטרכו לחזור אחורה וחוזר חלילה, מצב שהוא מכנה "Infinity Loop".

אני לא חושב שזו בעיה, פרט לכך שיהיו שני חנוכה ושני שולמנים (מצב שהפתרון הכי הגיוני לו הוא להרוג את אחד מהשניים).

דאגות אלו לא טורדות את שולמן וחנוכה, ולכן הם נכנסים למכונת הזמן, מאיצים למהירות 88 מיילים לשעה, ועפים דרך הזמן חלל בסצינה שמזכירה את המסע בזמן דרך השירותים ב"Day of the tentacle", שייתכן שבתורו גם כן מצטט ממקום אחר.

למעשה, הסידרה מבצעת תפנית מעניינת בעלילה – האפסנאים מהעתיד לא מצליחים לשכנע את אלו מהעבר שלא לפתוח את החבילה, ולכן נוסעים שוב ושוב אחורה בזמן, מה שמסתיים בקטטה של אינספור חנוכה ושולמנים.

מתישהו בשלב זה עאבד, הבדואי השכן, גונב את מכונת הזמן ויוצא למסע להשמדת העם היהודי.

הוא חוזר אחורה בזמן לספר שמות, מאתר את משה ואהרון, ומכוון אליהם רקטת RPG, מה שגורם למים לצאת מהסלע.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

מתוסכל, הוא מתקדם בזמן ומוצא את דוד המלך בצעירותו, נלחם בגוליית. עושה רושם שדוד עמד למות ממילא, אך עאבד החליט לסייע באמצעות רובה צלפים. עאבד פיספס, ופגע בראשו של גוליית. דוד קיבל את הקרדיט על ההריגה.

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

למעשה מסתבר במהלך הפרק שללא המסע בזמן של עאבד, לא היה קיים העם היהודי. על פי הגישה הסיבתית, זהו פרדוקס – לולא עם ישראל היה עובר במדבר, ודוד הרג את גוליית, לא הייתה קיימת מדינת ישראל, לא היה עם יהודי בארץ ישראל, לא הייתה מכונת זמן, ולא הייתה לעאבד סיבה לחזור בזמן לספר שמות.

זוהי גם גישתם של אלו שאומרים שלא ניתן לחזור אחורה בזמן ולהרוג את סבא שלך, פשוט מפני שזה לא קרה. הם גם אלו שיגידו שמסע בזמן לעולם לא יהיה אפשרי, מפני שהם מסתכלים ימינה ושמאלה ולא רואים תיירי זמן.

הבעיה בגישה זו היא שהיא מבטלת את הקשר הכי ברור שאנו יכולים לראות, ועליו מבוסס כל מה שאפשר לקרוא לו "מדע" – הקשר בין סיבה לתוצאה לאורך ציר הזמן.

קשה לקבל גישה שאומרת שדבר גורם לעצמו לקרות.

לצערי איני זוכר איך מסתיים הפרק, אך העברתי את הנקודות המרכזיות בו.

– – – –

עניין נוסף שלא נתקלתי בהתייחסות אליו הוא תזוזת החלל במהלך הזמן – אפילו אם נתעלם מתנועת כדור הארץ סביב השמש, תנועת השמש סביב מרכז הגלקסיה, ותנועת הגלקסיה ביחס ליקום, אפילו אז כדור הארץ מסתובב סביב צירו כך שמי שעומד על שטח הכדור נע במהירות שיכולה להגיע עד קילומטר בשנייה – רוב הסרטים מתעלמים מתנועה זו, ומציגים מסע בזמן תוך כדי שהייה בנקודה סטטית יחסית לכדור הארץ, לדוגמה הרחוב הראשי בסדרת סרטי "בחזרה לעתיד".

– – – –

האם יהיה בעתיד מסע בזמן? האם היה כבר בעבר?

להערכתי מסע בזמן לא יהיה עסק זול, מפני שיהיה מעורב בכך גם עניין של טיסה בחלל (ראה פסקה קודמת). לכן לא יבזבזו משאבים כדי לשלוח מישהו לפגוש את סבא שלו, אלא ילכו לחקור את הזמנים הפחות מתועדים של האנושות.

האם יחזקאל הנביא פגש בנוסעים בזמן? האם מרכבות האש המתוארות כיורדות מהשמים בתל אביב, בבל, הן לא יותר ממעבורת חלל מתוחכמת?

ואליהו הנביא שעלה באש השמימה, לאן הוא הלך בדיוק?

 1. דרור שניר’s avatar

  עשית לי את הבוקר 🙂
  תשע שעות ביום?

  הגב

 2. ישראל’s avatar

  אני אעיז ואומר שלדעתי אין אף סרט שמתייחס לתזוזה של החלל במהלך המסע בזמן. המקום היחידי שראיתי בו התייחסות לנושא היה הספר "נופזמן" (Timescape) של גרגורי בנפורד.
  לא שזה כל כך מובן מאליו שהגרביטציה לא מחזיקה את הנוסע בזמן צמוד למקום שממנו הוא יצא.

  הגב

 3. צפריר’s avatar

  מסוכן מה שאתה אומר – אם אני נוסע בזמן, אני קיים פיזית בכל נקודה על ציר הזמן עד שאני מגיע לזמן היעד?

  סביר להניח שמישהו יתנגש בי.

  וכן, תשע שעות ביום, אבל הזמן עובר כאן ממש מהר.

  הגב

 4. צפריר’s avatar

  במחשבה נוספת – אם אני לא קיים פיזית באותה נקודה, איפה אני כן קיים?

  נקודה מעניינת. אחשוב על זה בתשע השעות הקרובות.

  הגב

 5. n0nick’s avatar

  לדעתך
  יעדיפו לנסוע אחורה ולחקור את הזמנים הפחות מתועדים של האנושות/כדוה"א, ולא לנסוע קדימה וכל פעם "לגנוב" את הקדמה של הדורות הבאים?

  הגב

 6. צפריר’s avatar

  כשאתה שולח מישהו לעתיד, איך אתה יודע שלא תפרוץ שואה גרעינית לפני שהוא יגיע?

  זה הימור.

  חוץ מזה, כששולחים מישהו בזמן, קשה להיות בטוחים שנראה אותו שוב. אולי יחליט שהרבה יותר טוב לו להישאר בעתיד?

  וששולחים מישהו לעבר, אז בכלל בטוח שלא נראה אותו שוב, כי הוא משנה את מהלך ההיסטוריה, ולו רק בכך שהוא נושם ליטר אחד של חמצן.

  למעשה, מישהו ששולח מישהו לעבר במטרה למנוע מלחמה כזו או אחרת, עושה מעשה אלטרואיסטי מאוד, שאת תוצאותיו לא הוא יראה.

  הגב

 7. ניצן’s avatar

  ואני מציע לראות את הסרט A Sound of Thunder – סרט שמדבר על מדענים שמצאו "דרך אידיאלית" למסע בזמן – הם נוסעים על פס סטרילי, לסביבה שהולכת להיות מושמדת בגלל התפרצות געשית. בסופו של דבר, מישהו שם דורך על פרפר והכל מתחיל להתדרדר.

  אישית, אני מאמין שההתיחסות לזמן היא לא נכונה, לא מדובר במימד (המימד הרביעי כמו שאוהבים לקרוא לו) אלא במרחב ולכן הרבה כן אפשריים – אבל זה כבר התעסקות ברזולוציה של תורת המיתרים וכ'.

  באשר לתנועה במרחב כפונקציה של תנועה בזמן – זה מאוד תלוי. בעיבוד הקולנועי של מכונת הזמן למשל מוצגת תנועה המשכית – מעין שדה זמן קפוא שמתקדם בתוך זרם הזמן הקיים – במקרה כזה אין חשיבות לתנועה בחלל שכן התנועה של מכונת הזמן מתבצעת עם התנועה של הכוכב. בסרטים אחרים נעשה שימוש בפורטלים או במערכות מורכבות בהן מוזנות קואורדינטות מרחביות (מיקום + זמן).

  יש מספר עקרונות מתוארים למסע בזמן – חלקם למשל מתמקד בנושא הכבידה (מעבר דרך חורים שחורים למשל) מה שמאפשר הסבר כלשהו שלא מדובר בתנועה במרחב אלא בהתנהגות שונה של הזמן ולכן המיקום המרחבי בחלל משתנה, אך היחסי נשאר זהה.

  ככה, על רגל אחת 🙂

  הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite