לידיעת דאבל פיוז'ן

חברת "דאבל פיוז'ן" היא סטארט אפ ישראלי מבטיח (נכללו ברשימת עשרת הסטארט אפים במוסף "הכי טובים" של מעריב, זוכי תחרות הסטארט אפ המבטיח של דה מארקר לשנת 2006) שמתמחה בייצור פרסומות דינמיות למשחקים.

כצרכנים, כבר די התרגלנו לפגוש את הפרסומות בכל מקום, בין אם כתחליף לתשלום (ערוץ 2 שניתן לנו בחינם), כתוספת על תשלום (עיתונים) או כמקור הכנסה כללי (בעוד ברוב המדינות יש בשדה התעופה שלט גדול שאומר "ברוכים הבאים", בטרמינל 3 נפגוש גינה ענקית עם פרחים בצורת האותיות NOKIA). וכן, גם בדף זה יש פרסומות טקסט.

וכך, גם במשחקי המחשב כבר איננו מחוסנים – שילמנו על משחק, ניגשנו לשחק בו, והנה אנחנו חשופים לפרסומות, שאומרות לנו לקנות עוד משחק.
המערכת הזו מוכרת לכולנו, ומעטים עדיין לא התייאשו מהמאבק לקראת סביבה נקייה מפרסומות.

אך כשמדובר במשחקים מקוונים באינטרנט, נכנס גורם נוסף שלא שיחק עד עכשיו – מפעילי השרתים.

למשחק multiplayer אין יכולת קיום ללא שרת משחק, והשרתים האלו, ברוב רובם של המקרים, הם שרתים קהילתיים שמופעלים בהתנדבות מלאה על ידי אנשים פרטיים וקהילות משחקים.

לפני כחודש, חברת VALVe הכניסה פרסומות לתוך אחד המשחקים הפופולריים ביותר בעולם – Counter Strike, מהלך שעורר דיונים רבים עם הרבה רגשות. הפרסומות מוצגות כפוסטרים על הקירות, ועל המסך בזמן ההמתנה בין הסיבובים במשחק, וכך הן אינן מפריעות למהלך המשחק בשום אופן.

ואכן, לשחקנים זה לא משנה הרבה, אך מנהלי השרתים מאוד כועסים על המהלך – הם מספקים לחברה את השירות הכי בעל ערך – את המקום שבו ניתן לשחק את המשחק. לו היה מדובר בחברה שמייצרת כדורי סל, אזי מנהלי השרתים הם אלו שמתקינים סלים ברחובות.

והנה אותם מנהלי שרתים מוצאים עצמם בתוך סיטואציה שבתוך השרתים שלהם, שהם מנהלים בהתנדבות, ישנן פרסומות שמכניסות לחברת VALVe כסף רב, אך הם כמנהלי שרתים אינם מקבלים תמורה כלשהי.

בקבוצת הדיון hlds-linux נכתבו כשישים הודעות על הנושא, הנה מספר תגובות כדוגמה:

כפי שכבר כתבתי בעבר, אני מממן את החומרה ורוחב הפס של השרת שלי בעצמי, ללא תמיכה של ספקית אינטרנט. אני לא צריך את Valve שישימו לי פרסומות על השרת.

האם זה חוקי, מישהו יודע?

-מרסל ברינגר, הולנד.

אני חושש שValve ואני נפסיד הרבה עסקים בגלל העניין הזה.

-דייויד וויליאמס.

מילא אם הייתי יכול לשים גם פרסומות משלי, אבל פעם, כשמישהו שם פרסומות לחברת Subway בשרת שלו, הוא נתבע על הפרת הסכם השימוש!

-LDuke.

אצלנו ההחלטה כבר התקבלה – סגרנו את השרת של counter strike. פרסום בתוך המשחק is wrong.

-בריאן.

החברה לא הגיבה על אף אחת מהטענות האלו ישירות, והסתפקה באמירה שהפרסומות אינן מאוחסנות על שרתי המשחקים, ואינן צורכות את רוחב הפס שלהן.

למעשה, השאלה הגדולה כאן היא "של מי התוכן הזה בעצם?" – חברת VALVe מייצרת את המשחק ותומכת בו, מפעילי השרתים מאפשרים את השימוש במשחק, כל אחד מרגיש שהוא הבוס, אבל רק צד אחד מחליט את ההחלטות.

הלקח העיקרי שניתן ללמוד כאן הוא שכל הכנסה של גורם פיננסי/פרסומי מערערת את המאזן, כפי שניתן לראות בכל מקרה ודבר, החל בבלוגים וכלה בתוכן שיווקי בטלוויזיה. כשמכניסים פרסומות, מישהו יתעצבן, ואם אתה תלוי במישהו הזה שיארח את הצרכנים שלך, כדאי שתיזהר.

יש כאן מקרה מובהק של בעל-בית וקהילה, שבדרך כלל הולכים ביחד באותו כיוון, אך לפתע מתנגשים, וחשוב לזכור – קהילה מורכבת מגורמים רבים, ולא תמיד "בעל הבית" מודע לכולם. וכשיש קהילה, שאוהבת את מה שאתה עושה, והולכת איתך, נוצרות אמוציות חזקות מאוד – ברגע שאתה פועל כנגד רצון הקהילה, כל אותן אמוציות פונות נגדך באותה עוצמה.

– – –

לקריאה נוספת: CSNation בראיון עם דאג לומברדי.

  1. מרק ק.’s avatar

    לא מבין על מה הכעס, הרי גם קודם מפעילי השרתים לא קיבלו כסף עבור רוחב הפס שהם סיפקו, ובהנחה שנראית לי סבירה שגם אם הפרסומות לוקחות רוחב פס הוא זניח, ולכן מה זה מענין אותם אם החברה מרוויחה יותר מהמשחק, כל עוד המשחקיות עצמה לא נפגעת.

    הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite