ביצוע מהלך משותף המניב לכולם תועלת

שלום, שמי צפריר, ואני מנוי לרסס של חורים ברשת.

-אנחנו אוהבים אותך צפריר.

בסקר בלתי מדעי שנערך בקרב קוראי בלוגים בטכנולוגיית רסס, שנשאלו מדוע הם הפסיקו הרשמה לרסס מסוים, שליחת תקציר במקום פוסט מלא היתה הסיבה השלישית בהשפעתה על ההחלטה לבטל הרשמה.
הסיבות הראשונה והשנייה, דרך אגב, היו יותר מדי פרסומים, ומעט מדי פרסומים בהתאמה.

אבל גל מור קורא לשים סוף לקניבליזציה בסינדיקציה.

קניבליזציה – אכילת בשר אדם. ככל הנראה רמיזה לאתרי איסוף הרסס כגון ישראלוונטי ובלוגיש, שמציגים פרסומות לצד התוכן שנאסף באופן אוטומטי מבלוגים ברחבי המרשתת.

סינדיקציה – סינדיקציה היא שיתוף פעולה של אנשים או גופים שונים לצורך ביצוע מהלך משותף המניב לכולם תועלת.

גל למעשה התאכזב מכך שהוא מפיץ אץ תכניו באמצעות טכנולוגית RSS לכל דכפין, פוסט שלם מכף רגל ועד ראש, ו"התוצאה היא שאנשים רבים מסתפקים בקריאה בקוראי RSS ובאגריגטורים כמו blogish.co.il ולא נכנסים לבלוג."

ואני שואל את גל מור, למה אתה צריך אותי באתר שלך?
מילא היו פרסומות, הרי אפילו אם היו, יש לי adblock כמו שאני בטוח שלחצי מהמנויים שלך יש.

מה, בשביל שיהיה רשום עוד מבקר בסטטיסטיקה?

"אתה נותן את הכל ולא מקבל כלום" – ומה קיבלת עכשיו? תגובה, כשתהיה לי, אבוא להגיד גם מקצה עולם, אחצה בלוגיש וישראלוונטי רק כדי להגיע לתיבת התגובה.

תקציר, ממש לא בטוח שאטרח לראות מה עומד מאחוריו. זה לא עומד במבחן חמש השניות.

שורה תחתונה – אתה מפסיד קוראים, למרות שהסטטיסטיקות שלך יראו עליה.

ומילה לכל אלה שבכל זאת חושבים שאם ישימו תקצירים, כל קוראי הרסס שלהם יבואו ויקליקו על האדסנס בהמוניהם – קוראים מבססים עצמם כקהל גם אם אינם נכנסים לאתר שלכם אפילו פעם אחת.
את הלינק מהם תקבלו בכל מקרה, ואף אחד מהקוראים הקבועים שלכם לא יחלום להקליק על פרסומת. תבססו קהל, והערך של האתר שלכם יעלה. יכתבו עליו במקומות אחרים, לינקים יגיעו.

– – – – –

ועוד מילה לאלה שלא מבינים את המשמעות של טכנולוגיית RSS – RSS היא לא שפה שנועדה לקריאה של בני אדם, אלא לקריאה של מחשב, של מכונה. תבינו את ההשלכות המלאות של זה.

 1. מרק ק.’s avatar

  בעיקרון אני מסכים איתך פרט לשתי נקודות.

  1. קשה לי להאמין שמי שלא נכנס לקרוא את המאמר המלא כתוצאה מקריאת התקציר, באמת התענין במה שנכתב ולא סתם קרא כי המאמר כבר היה מול העיניים שלו. לעומת זאת שליחת תקציר המכיל רק כותרת מעידה לדעתי או על אגו גדול מאוד (גל מה שאני כותב שווה קריאה) או על בלוג מאוד יעודי כך שמה שמענין את משתמש האגרגטור זה עצם העידכון.

  2. כאשר שולחים את המאמר המלא ברסס יש לאגרגטורים שפועלים כרגע בחומוספירה בעיה של זכויות יוצרים כי הם למעשה מפיצים מחדש את התוכן, לרוב בלי לקבל אישור מפורש על כך מהיוצרים. זו הסיבה העיקרית לכך שבאוגדן מתבצעת הפקה אוטומטית של תקציר מתוך הרסס.

  3. גם אני לא מבין את גל מור. מילא אם הוא היה מוכר דבר מה באתר שלו, אבל כל מה שהוא מוכר זה את המילים שלו. אז למה הוא מרגיש שלמילים שלו יש משמעות רק בתוך המסגרת העיצובית של האתר שלו ולא במסגרות אחרות?

  הגב

 2. מרק ק.’s avatar

  חה חה חה, טוב קונסיסטנטיות אף פעם לא היתה הצד החזק שלי. התכוונתי לכתוב שתי נקודות יצאו לי שלוש, ביג פאקינג דיל 🙂

  הגב

 3. שרון’s avatar

  אני מפיצה מאז הקמתו של הבלוג שלי את התכנים בתקציר RSS בלבד.

  למה? לא רק בגלל הקניבלים, אלא כי זה מחייב אנשים להכנס לבלוג, לקרוא שם את הפוסט המלא (ואולי גם פוסטים קודמים שהחמיצו), ולהשתלב בדיון.

  הגב

 4. n0nick’s avatar

  אני מסכים איתך לגמרי בנושא הזה, וגם אני מפרסם את הפוסטים המלאים שלי ברסס ומתנגד לפידים של תקצירים (וגם הגעתי מגוגל רידר ועד לצפריר.נט רק בשביל להגיב פה).

  בנוגע לסטטיסטיקות, בלוגר רציני צריך להתייחס גם לסטטיסטיקות של הפיד שלו (מעבר לסטטיסטיקות של השרת – אני יודע על גוגל רידר ששולחים לשרת של הפיד את מס' הרשומים לפיד הזה בגוגל. בבלוגליינס מפורסם באופן ציבורי מס' הרשומים לפיד. וכו').

  יש אבל כמו שאמרו לפניי בעיה עם אתרים כמו ישראלוונטי שעושים אגרגציה לתוכן שלי ומוסיפים פרסום ליד. אני לא בטוח מה ההשלכות החוקיות של העניין ואיך העובדה שאני מפיץ רסס משפיעה על כך.
  זה מזכיר לי אתרים ששולפים תכנים מוויקיפדיה עם אדסנס בצד…
  מה עושים נגד דברים כאלו?

  הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite