סגירת BackupHDDVD – זה אנחנו נגד חברות הסרטים

אחת הצרות הגדולות של עידן הנז"ק (DRM) היא חוסר היכולת לגיבוי.

הDVD, לדוגמא, תוכנן כך שלא ניתן להעתיק את תוכנו, והכסף ששילמת עבור הסרט, למעשה משמש לחתיכת הפלסטיק ותו לא.

לעזרת הצרכנים באים אותם האנשים שאנשי התעשייה אוהבים לקרוא להם "פיראטים". אותם מתכנתים שטומי עין בעלי רגל העץ עושים לילות כימים בשביל לפתח אמצעים לפריצת מנגנוני ההגנה – החל מפרוייקט הDeCSS, שפרץ את ההגנה של הDVD ואיפשר לכל אחד לגבות את הסרטים שלו (וכן, איפשר גם שיתוף סרטים באינטרנט), וכלה בפיתוח האחרון – BackupHDDVD.

דיסק HDDVD בודד יכול לשאת עליו עד כשלושים ג'יגה בייט של מידע – מה שאיפשר לצרוב עליו סרטים באיכות בלתי נתפסת – אם סרט דיוידי סטנדרטי היה בגודל תמונה של 576×720, שהם 0.4 מגה פיקסל, הרי שאיכות התמונה של סרט על דיסק HDDVD מגיעה ל1080×1920, שהם 2.07 מגה פיקסל (1080p).

ברי המזל שיש להם את הציוד המתאים לניגון סרטים כאלה נתקלו באותה בעיה שהיתה בעבר לבעלי הדיוידי – הם נתקלו בחומת הגנות שלא נראתה כמוה – הסרט מוצפן באמצעות סט של מספר מפתחות ייחודיים, והתקן פותח אפילו כך שנגני HDDVD ישדרו באיכות מופחתת כאשר הם מחוברים לציוד בלתי מורשה.

פרוייקט BackupHDDVD הוא פרי עמלו של אדם שמזוהה בכינוי muslix64, אשר פירסם את התוכנה שמאפשרת פענוח של הסרטים בפורום Doom9.

מדוע הוא עשה זאת?
מפני שאמצעי ההגנה המשוכללים לא איפשרו לו לצפות בסרטים שרכש.

כך הוא מסביר:

בדיוק קניתי כונן HD-DVD שמתחבר למחשב, וסרט HD, מגניב!
אבל כשהבנתי שהתוכנות שברשותי לא מאפשרות לי לצפות בסרט כלל, מפני שכרטיס המסך שלי אינו תואם HDCP, ויש לי מסך HD שמחובר בממשק DVI, אז התחלתי להתעצבן…
זה לא מה שנקרא "שימוש הוגן"! אז החלטתי לפענח את הסרט ההוא.

יש שאומרים שהדבר דומה לכך שאנו נועלים את הדלתות, בגלל הגנבים. אנחנו פותחים את התיק בכניסה לקניון, בגלל המחבלים. כך ישנו מכשול בפני צפייה בסרטים, בגלל אותם פיראטים איומים, שמשמידים את תעשיית הקולנוע כולה במחי הורדת "השתולים".

זו שטות. המלחמה במורידי הסרטים היא מלחמה טפשית ואבודה מראש.

תוכנת BackupHDDVD תוכננה בקפידה כך שהיא אינה מפירה זכויות יוצרים – את מפתחות ההצפנה, שבלעדיהם אי אפשר להשתמש בתוכנה, צריך הפיראט להשיג בעצמו.

למרות זאת, האתר של הפרוייקט נסגר בשם חוק הDMCA, אותו חוק אמריקאי שקיים בעיקר כדי לשרת את צרכיהן של חברות המוזיקה והקולנוע, ופחות בשביל להגן על האזרחים האמריקאיים, צרכני הסרטים, או את החוק האמריקאי.

כך נרשם עוד פרק, עוד קרב אבוד במלחמה במשתפי הקבצים – הם מצידם טוענים שעד שיסיימו להוריד סרט באיכות HD שמתפרש על 25 ג'יגה בייט, זכויות היוצרים כבר יפוגו ממילא.

 1. samdana’s avatar

  צפריר,
  רציתי להירשם לפיד שלך דרך גוגל רידר, אבל לא הצלחתי. זו בעיה ידועה לך או רק אצלי?
  אני פונה פה מכוון שהמייל היחידי שלך שמצאתי כאן הוא tzafrir%2Er@gmail.com ואני מניחה שזו טעות.
  דנה

  הגב

 2. צפריר’s avatar

  גוגל כבר מכיר אותי, אז באמת לא צריכה להיות בעיה…

  בקשר למייל, לא יודע איך זה השתבש, זו היא נקודה פשוטה.

  אפשר גם לזרוק מילה בצ'אט בצד, אם את לא רוצה להתחייב לתגובה.

  ותישארי, יהיה כיף 🙂

  הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite