לקרוא ולא להאמין

מזל טוב!

הערב, בשעה טובה, נולדה מאיה בוסקילה!

הדברים צפויים מראש, אבל מזעזעים כל שורה מחדש:

בוסקילה טוענת שלא הקדישה מחשבה למשמעות הסעיפים הללו. היא רק חיפשה מישהו שיוציא אותה מחשכת האלמוניות. אין סיפור מוכר מזה בשואו-ביז. "זה נורא קשה כשאתה אנונימי ואתה מאוד רוצה להצליח, לא אכפת לך לאן לוקחים אותך. כל כך רציתי להצליח, לשיר, להיות שם, איפה שהיו כל אלה שקינאתי בהם. אפילו לא קראתי על מה חתמתי, אמרתי מה שיהיה יהיה".

 

אני רואה ציטוט שלי בשמי, כביכול אני דיברתי, שאומר כך: 'אני פונה לראש הממשלה לבטל את החיוב לתשלום בצפייה במונדיאל וזה מכיוון שבזמן האחרון התחלתי לאהוב כדורגל, וזאת מאז עלייתו של הכדורגלן ראובן עובד'. אתה מבין את אחורי הקלעים?"

לא.

"הם התקשרו עם כדורגלן בשם ראובן עובד, ולא היה אכפת להם לצייר אותי בדרך הכי זולה שיכולה להיות כדי למתג את הכדורגלן שלהם על חשבון שמי."

 

בן-שושן ומלול לא עשו דבר שלא נכתב בחוזה. "המפיק הוא בעל הזכות הבלעדית והייחודית לנצל את יצירתו של הזמר בדרכים השונות", נאמר בו, "או להרשות את ניצולה בידי אחרים. המפיק הוא היחיד שרשאי להחליט על פרסומה של היצירה, בכל אופן וממד, או להרשות את פרסומה כאמור בידי אחרים". שיקול דעת בכל הנוגע להופעותיה של בוסקילה בכלי התקשורת נשמר למנהליה, שמצדם נתנו פרשנות מרחיבה למונח "הופעה" – "התפרסמות, היחשפות, יציאה לאור, ביצוע חזרות, ביצוע הקלטות, השתתפות בתוכנית טלוויזיה/רדיו/אינטרנט וכן כל הופעה מקצועית אחרת, מכל סוג ומין שהוא, בכל סוגי המדיה בין בישראל ובין בחוץ לארץ".

"אין תוכנית טלוויזיה שהיא מתחת לרמתה", קבע בן-שושן בראיון. "חשיפת יתר יש רק בשמש, כשיוצאים כאלה דברים בעור. מאיה צריכה להופיע כמה שיותר. קניון, היכל התרבות, הכל טוב".

מה שלא רואים בעיתון/מהדורת אינטרנט, זה שמאיה טבעית, בלי שיפוץ לפני כל גיחה של מצלמה, נראית הרבה יותר כמו אישה והרבה פחות כמו ברווז עם שדיים.

סך הכל, מה כל הסיפור?

בחורה עם קול טוב, שיוצא לה איזה סוכן מבריקסקס ושופך עליה מחמאות, את-תהיי-פרח-השכונות סטייל, זורק עליה איזה חוזה עם הרבה מילים מפחידות, תחתמי יאללה נו, את מאחרת להופעה (מותר לך רק פעם בשנה, חבל).

אני קורא בזאת לכל מי שרק מוכנ/ה להקשיב – לא לחתום על שום דבר לפני שקוראים ומבינים. כמה שקלים להתייעצות עם עורך דין על החוזה היו חוסכים למאיה הרבה בעיות. לדוגמה הסעיף שאומר שהיא, וכל דבר שהיא אומרת, וכל מה שהיא עושה, שייך לרוברטו, הוא החלטה של רוברטו, ורוברטו גם יכול לדבר בשמה, למשך ארבע-עשר השנים הבאות. מישהו באמת מוכן לחתום על דבר כזה?
אה, וגם לא לקחת סוכן שהוא אידיוט. "יוצאים כאלה דברים בעור" זה גם לא המינוח הרפואי המקובל, וגם לא דימוי שכיף לחשוב עליו.

– – – – – – – –

עד הערב, פסלתי כל דבר שהיה קשור למאיה בוסקילה. לא רציתי לשמוע שירים שלה, לא רציתי לראות אותה בטלוויזיה, לקרוא עליה, או שום דבר. זיהיתי מוקדם את התופעה הזו של סוכן שמכניס את היד (סליחה על הדימוי) עמוק לתוך הצד האחורי של הטאלנט ומתחיל להפעיל את הבובה, מתוך ראייה של עסק מסחרי נטו, תהיה זו מאיה בוסקילה, או דוגמנית, או הגיי בוייז, או כדורגלן. וזה ממש לא רק רוברטו.
כשבארץ נהדרת עשו את הדומת של הסוכן שישקו, הייתי היחיד בחדר שצחק, וצחקתי רק כי הם העיזו לסמן את הנושא ולצחוק עליו. חבל שהחיקוי היה משהו בין גרוע ללא ברור ליותר-מדי-דומה-לעוזי-כהן, ולא היה שם יותר מדי הומור או עוקצניות. והדמות לא שבה אל המסך.
מהיום, אני מרשה לעצמי להתייחס אליה כמאיה בוסקילה.

– – – – – – – –

אפשר לבקש סליחה באס-אם-אס?
אפשר לבקש סליחה בפתק?
אפשר לבקש סליחה באי-מייל?
אפשר לבקש סליחה במכתב?
אפשר לבקש סליחה בבלוג?
אפשר לבקש סליחה על לוח מודעות?
אפשר לבקש סליחה בשיחת טלפון?
רק רגיל, או שאפשר גם בסלולרי?
צריך לבקש סליחה פנים מול פנים?
ומה עם אלה שלא אפגוש בזמן הקרוב?
ואיך מבקשים סליחה ממישהו שכבר לא בין החיים?

– – – – – – –

יום הכיפורים קרב ובא, ואם…

פגעתי , הלשנתי, כעסתי, נשכתי, הרבצתי, בעטתי,
שנאתי, סכסכתי, הכאבתי, ריכלתי, דיברתי, הפכתי,
הרבצתי, שברתי, בלבלתי, התבלבלתי , שיקרתי, עצבנתי, בניתי, פירקתי, שפכתי,
ניפצתי, הבטחתי ולא קיימתי, איבדתי, הגעלתי, צבטתי, או סתם הרגזתי

אני באמת מצטער מכל הלב – סליחה … .

כמה כאלה כבר קיבלתם?
אפשר לבקש סליחה בקופי פייסט?

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite