איך לא חשבו על זה קודם

מומלץ להאזין לשיר הבא בזמן הקריאה (זה לא באמת וידאו):

צילום: ג’ון(סי)

The video cannot be shown at the moment. Please try again later.

האנושות, כמכלול, מונעת על ידי רעיונות.
סטודנט בקמברידג’ ראה תפוח נופל, איזה סקוטי רצה להעביר גלי קול למרחק רב, פוליטיקאי בן 44 השתוקק לרתום את מה שגורם לברקים להבריק לצרכים ארציים, וכולנו הרווחנו.

אבל האנושות אינה מכלול.

אורי אשי הביא לתשומת לבי הרצאה של אחד דוקטור לואיס וון אהן, שמביא סטטיסטיקות מעניינות – את האמפייר סטייט בילדינג בנו בתשע מיליון שעות עבודה. את תעלת פנמה חפרו, לדבריו, בעשרים מיליון שעות עבודה. בשנת 2003 9 מיליארד שעות הושקעו במשחק הסוליטייר, מסביב לעולם.

דוקטור לואיס, אם כן, עובד על דרכים לנתב זמן פנוי של אנשים על מנת לפתור בעיות שמחשבים לא יכולים לפתור. לדוגמה, עיבוד תמונות – המשחקים שצוותיו של לואיס יוצרים, מניבים תגיות שמתארות תמונות, על ידי כך ששני אנשים שונים צריכים לתאר את התמונה תוך שימוש באותה מילה. אם זה נשמע מסובך, זה בגלל שלא ראיתם את ההרצאה. לואיס מסביר את זה ממש טוב ובהומור.

 

אני נוהג בזמני הפנוי להרהר ולחשוב על רעיונות.
בזמן הטיול שלי בגרמניה, בסוף כל יום חיפשתי בגוגל ארת’ את המקומות שהייתי בהם. ממש הציק לי שאין ממשק ישיר בין התמונות שצילמתי במצלמה הדיגיטלית לבין התוכנה. הרי בעצם כל מה שצריך זה ג’יפיאס קטן במצלמה.

בטיולי ג’יפים, כולם כל הזמן מצלמים. בסוף הטיול מחליפים כתובות אי מייל להעברת תמונות.
למה שלא יהיה קשר פיר2פיר אלחוטי בין כל המצלמות, לשיתוף על המקום בין כולם?

אני רואה את עצמי בעתיד רואה סרט בטלוויזיה, מכוון את השלט על דמות, ומקבל על המסך את כל הפרטים של השחקן. איפה עוד שיחק. כל מה שצריך זה חוזה עם IMDb וטכנולוגיה לעיבוד הסרט כדי לדעת בכל כמה פריימים איפה מי מצולם (כאן אפשר לשלב את המשחקים של לואיס, כשהמשתמשים ראו כבר את הסרט המדובר, והאולפנים יימפו סרטים חדשים שיוצאים).

הרבה רעיונות, מוח יהודי שממציא פטנטים.

 

אבל כבר עשו את זה. וזה גם בכיוון. מישהו כבר חשב על זה קודם!

אז אני שואל את לואיס, כמה שעות מחשבה מושקעות בחודש על דברים שמישהו כבר עשה?
כמה שעות עבודה מבוזבזות על פיתוח וייצור מוצר שכבר קיים, מבלי שיודעים זאת?
כמה שעות עבודה הולכות על תחרות? על ייצור מוצר שכבר קיים במטרה להתחרות?

אחת הבעיות היא שלאדם הקטן לא קל לדעת אם הרעיון שלו באמת חדש ומקורי. עד שלא ביצעתי חיפוש ממוקד על המילים camera+gps לא מצאתי תוצאות. לתומי חיפשתי geographical+picture+tagging, וקיבלתי מאמר מעניין על כרישים לבנים.
ישנם שירותי שאלות+תשובות מקוונים מגוונים, אבל גם הם לא אופציה, הרי אי אפשר לשאול את העולם “תגידו, מישהו כבר חשב על לחבר מצלמה לג’יפיאס ולרשום את הנ.צ. על התמונות?” מהסיבה הפשוטה שבאותו רגע אותו מישהו אחר ייקח את הרעיון לעצמו. לרוב האנשים אין עו”ד צמוד לענייני פטנטים.

אבל מה, אם מישהו כבר עשה את זה, זה לא אומר שהוא עשה את זה הכי טוב.
בהרבה מקומות באינטרנט נכתב על ידדע. הכותרת השובבה “Stealth Israeli Startup Yedda Launches” משכה עיניים רבות, הן בטכקרונץ’, והן בדיגג, אפילו הייקו.
ידדע שואפים ליצור חיבור בין כל שאלה לכל תשובה, בעולם.Connectivity

בעולם של גוגל/יאהו אנסרס, ועוד כל מיני שירותי שאלות תשובות, מי באמת צריך עוד אחד?
הרי, הקונספט מאפשר ברמה התיאורטית רק שני תרחישים:
באחד, כל האנשים בעולם רשומים רק לשירות אחד, וכל הידע העולמי משותף. שאר השירותים גוססים מחוסר שימוש.
בשני, כל האנשים רשומים לכל השירותים, וכל הידע העולמי משותף.

היות ושתי אפשרויות אלה אינן ריאליות, האפשרות הכי טובה שעומדת בפי מנהלי ידדע היא לפתח תקן פשוט ליישום, כולל רשיון מתאים, שיאפשר חיבור בין השאלות מאתר אחד לתשובות מאתר אחר, וכשכל אתרי השו”ת יהיו מחוברים, החזון יתממש, באנגלית לפחות.

 

בינתיים, מה שמבדיל עבורי את ידע מכל השאר זה הקשר האישי – המייסדים מסתובבים באתר, עונים על שאלות, עוקבים אחרי כל מי שנותן להם לינק, מגיבים, אומרים תודה (לא אתפלא כשהם יגיבו גם פה, זה מה שאני אוהב בהם). ובמשך כל הזמן הזה פתוחים לקבל ביקורת. כשמישהו בדיגג נותן להם סטירה בדמות “לא ממש אהבתי את המראה של האתר” יניב שואל “מה לא אהבת?”. קבלת ביקורת היא לדעתי אחת התכונות הכי נשגבות שיש.
אחרי שעניתי על כמה שאלות יניב הוסיף אותי לקונטקטס שלו באתר. כשנתתי להם תגובה אוהדת בדיג, יניב הפנה את הדיגרים לתשובות שנתתי.

אנשים, שיתוף, ידע.

ההרגשה שאני מקבל אצלהם זה שאני יכול לעזור. יכול לשפר. זה, פור וואנס, דבר שאני אוהב לעשות. בתחילת השירות הצבאי שלי, זיהיתי כל מיני דברים שאפשר לשפר, אבל מה שלא עשיתי ומי שלא פניתי, לא עזר, כי מי יקשיב לחייל צעיר. ככל שהתקדמתי, בייחוד אחרי שעברתי לבסיס ההדרכה, לאט לאט דברים השתנו בזכותי. בשלב מסוים נגד כלשהו עשה פרוייקט של שלושה חודשים על רעיון שלי. עשרות מפקדים קיללו אותי בגלל שינוי שהמלצתי לבצע במערך הביקורים בשבת.
לפופולר סאיינס ישראל המלצתי להפוך את התמונות בשביל שהם יתאימו לקפשנס בעברית (מימין לשמאל). ליו”ר עזרתי ליישם פאביקון (משהו שהוא לדעתי חובה בכל אתר. מאתר הארץ עוד לא קיבלתי תשובה). ואצל החבר’ה של ידדע, ברור לי שברגע שתהיינה לי הצעות לשיפור, מישהו שם יקשיב לי.

– – – – – – – –

 

האנושות, כמכלול, מונעת על ידי רעיונות. על ידי הידע הקולקטיבי של כל חבריה, שעובר מאחד לשני, מדור לדור. קבוצה של 50 פעוטות שתושאר מבודדת באמצע המדבר, לא תהיה שונה בכלום מקבוצה זהה מלפני 300,000 שנים.

האנושות אינה מכלול. השלם קטן מסך כל חלקיו. אבל עניינים זזים. הטכנולוגיות חייבות להתפתח באופן שיאפשר חיבור מוחלט של ידע, ויצירת אפשרויות גישה נוחות לידע הזה. ספרייה אינה שווה דבר ללא ספרים, ואינה שווה דבר ללא ספרן.

 1. אורן’s avatar

  סיקרנת אותי עם הפאביקון לאתר הארץ — איך הוא צריך להיראות לדעתך? כבר הרבה זמן מפריע לי שאין להם פאביקון, ותמיד חשבתי שהאות א' בפונט הייחודי של כותרת העיתון יכולה להיות אחלה פאביקון (בהנחה שהגודל הקטן שלו לא יטשטש את הייחוד של הפונט).
  עכשיו כשאני חושב על זה, נדמה לי שזה כבר היה קיים שם פעם. או שאני מדמיין.

  הגב

 2. צפריר’s avatar

  אני נוטה להסכים איתך, הא' יעבוד שם ממש טוב.

  אבל אתר הארץ הוא בושה לאינטרנט, אז לא ציפיתי להרבה, אבל לפחות לענות למייל, לא?

  הגב

 3. Yaniv Golan’s avatar

  צפריר,
  מאד נהניתי לקרוא את הפוסט שלך. צבעת בצהעים מרגשים את מה שאנחנו מנסים לעשות, ואני שמח לשמוע שאתה מעריך את המאמצים!
  אהבתי את הרעיון לגבי התקן – מאד מעניין. ננסה אותו!
  נשמח לשמוע עוד רעיונות לשיפור…
  ד"א, בקשר ל- FAV ICON – היום שמתי לב שכשמחפשים בגוגל
  Favicon Firefox
  התשובה מ- Yedda:
  How do I add a favicon to Firefox bookmark toolbar?

  מופיעה כבר בדף הראשון. די זריז, בהתחשב בזה שהאתר פתוח לגוגל רק שבוע…

  הגב

 4. צפריר’s avatar

  איזו הפתעה 🙂

  שמח לשמוע שנהנית לקרוא!

  הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite