גסיסתה של הגירסה הסופית

בספרו של ג'ורג אורוול "אלף תשע מאות שמונים וארבע" הגיבור, וינסטון סמית', עובד במיניסטריון האמת, שם תפקידו לשכתב את ההיסטוריה כפי שהיא מתבטאת במסמכים השמורים בארכיבי המדינה, וזאת על מנת שיתאימו למדיניות ההווה ולידידי המשטר הנוכחיים.

58 שנים לאחר פרסום הספר, נבואתו עדיין לא התגשמה, אבל הקונספט מתחיל לתפוס. ככל שהפסים מתרחבים, תכנים תופסים צורה של צריכה מיידית בהורדה מהאינטרנט. ובאותו רגע מוסר מחסום עיקרי שהיה מונח שם קודם – המוצר המוגמר.

עידנים לפני האינטרנט יצאה לאור העולם האינציקלופדיה העברית. והרי שברגע שהודפסה, באופן עקרוני היא נחתמה, ופרט לכרכי מילואים ומספר מצומצם של הדפסות חוזרות, לא ניתן היה לשנות את הכתוב. והנה באו להן האינציקלופדיות המקוונות, וכבר מזמן התרגלנו לראות ערכים מסויימים משנים את פניהם מדי יום.

אך ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, פס רחב זה כבר לא מילה, והופ אנחנו כבר לא מוגבלים לטקסטים בלבד.
כי הנה חברת VALVe מודיעה על עדכון למשחק המחשב "Half Life 2: Episode One". המשחק מוגש באמצעות פלטפורמת "Steam" שמאפשרת הורדה במהירות גבוהה של תוכן (לרוב משחקים) ישירות מהיצרן ונצרך לפי פרקים (Episode One, Episode Two, וכן הלאה).

העדכון, שלא נראו רבים כדמותו בעבר, אינו מתקן באג, מוסיף יכולת טכנית או עוסק במשחק מרובה משתתפים. החבר'ה ב-VALVe אספו סטטיסטיקות מדויקות על המשחק – איפה שחקנים נתקעים, כמה זמן מבלים בכל שלב, כלי נשק אהובים – וכשהבינו שקרב מסוים קשה מדי לשחקנים, עדכנו את השלב, והנה יש פחות זומבים ויותר חביות.
מאותו רגע שהעדכון הוצא לרשת Steam לא ניתן יותר לשחק בגירסה המקורית, ולמעשה העדכון הוא די שקוף למשתמש, הורדה של כמה מגה בייטים ובזה נגמר העניין.

זהו למעשה צעד שמודיע שמעתה הכל פתוח – תרבות ה"בטא לנצח" חלחלה למקומות שלא התכוונה להגיע.
השלב הבא? עד היום ראינו אתרי אינטרנט ובלוגים שמתקנים את עצמם באופן שוטף, אבל האם בעתיד המתקרב, כשיהיה קל לאולפנים להפיץ סרטים בסטרימינג H.264 ניתקל בשינויי עריכה כתגובה לפאשלות שמצאו גולשי IMDB? וכמה זמן ייקח עד שתכנים בVOD של HOT יתחילו להפוך דינמיים?

ומתי, כפי שחזה אריק בליר, ייעשה ביכולת זו שימוש לטובת שיבוש ההיסטוריה?

באדיבות http://vari.blogs.com/blog/

 1. אבי’s avatar

  מפתה לומר שהגבול הוא בזהות האישית של יוצר התוכן. אני לא מוחק את הטיוטות שלי כי אני לומד מהן, ונראה לי תמוה שבלוגר ימחק פוסטים שמתארים איך הוא מרגיש, כי הם חלק מהזהות שלו.
  עדיין, בלוגרים מוחקים בלוגים (כולל בלוגים טובים), אז לך תדע.

  הגב

 2. shin’s avatar

  עדכון משחק מול עדכון היסטורי (מי האויב ונגד מי אנחנו נלחמים)

  יש הבדל בין מינסטריון האמת של אורוול שמשכתב את ההיסטוריה כדי שתתאים להווה, לבין היעדר המקור של המהפיכה האינטרנטית.

  זאת בעצם בעייה אונטולוגית (תחום בפילוסופיה שחוקר את מהות הקיום. היכן קיימים הדברים?)
  היעדר המקור משמעותו שאין אוריגינל אלא רק העתקים ולכן זכויות היוצרים כבר לא ברורים כמו פעם.

  אורוול מתאר מצב שבו אין זיכרון מקורי והמשטר מנסה לשלוט בתודעה הציבורית והפרטית.
  הדוגמה של שדרוג המשחק שהבאת היא בעיקר פיזית ופחות קשורה לתודעה וזיכרון.

  לפחות, ככה אני מבין את זה.

  הגב

 3. צפריר’s avatar

  הממ.

  וכשמהדורות החדשות תהיינה בסטרימינג, ואיזה פוליטיקאי ידרוש לא רק התנצלות על אמירה כזו או אחרת, אלא גם מחיקה של האמירה, מה אז?

  בכל מקרה החכמתי.

  הגב

Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

titassite